Jak se žije na Špicberkách? + film Návštěvníci

středa 5.4.2023 | 20:00
150 Kč

Jak se žije v nejsevernějším městě světa Longyearbyen na Špicberských ostrovech, kde platí zákaz vydávat se mimo osídlené oblasti bez nabité zbraně, kde se oficiálně nemůžete narodit ani se nechat pohřbít, ale naopak můžete navštívit nejsevernější kostel, nejsevernější banku či nejsevernější knihovnu? Špicberky čítají 2400 obyvatel z více než 50 zemí a k tomu velké množství ledních medvědů a mrožů. 

Proč se protagonisté dokumentárního filmu Návštěvníci, Zdenka Sokolíčková a Jakub Žárský rozhodli přestěhovat na tohle místo? Na tyhle a další otázky spojené se životem na Špicberkách se zaměří diskuse s režisérkou filmu, Veronikou Liškovou a protagonistou Jakubem Žárským. 

Anotace filmu:

Mladá antropoložka Zdenka se se svým manželem a třemi syny přestěhuje na Špicberky v Norsku, aby pozorovala, jak se mění život v polárních oblastech. Získala prestižní dvouletý grant na rozsáhlý vědecký výzkum o dopadu globalizace na obyvatelstvo v nejsevernějším městě světa, Longyearbyenu. Poté, co se Zdenka zamiluje do svého nového domova, zjistí, že v Arktidě mizí daleko víc než jen ledovce a permafrost. Prostřednictvím rozhovorů s obyvateli si začíná uvědomovat, jak heterogenní malá místní komunita vlastně je, a postupně odhaluje napětí, které se skrývá pod povrchem. Zdenka se zároveň snaží přijít na to, do jaké míry se může zapojit do místní komunity, kterou původně zamýšlela jen pozorovat.

Česko, 2022, 83 min, r. Veronika Lišková, v originálním znění