YFF: Staň se porotcem - Cena YFF 12+

sobota 23. 9. 2023, 09:00

Pro všechny ve věku 12-14 let.

Cena Young Film Fest 2023

Kategorie 12 – 14 let

 

Young Film Fest je festival, který si nebere servítky. Otevřeně mluví o vhodných i nevhodných tématech, smývá hranice mezi divákem a lektorem a bez přehnaných formalit pojímá filmovou výchovu tak, jak si jiní netroufnou.

V celodenním programu Young Film Festu nabídneme mladým divákům 7 krátkých filmů z celého světa, které otevírají témata aktuální pro současnou mládež. Po každém filmu budeme rozvíjet dialog, učit se formulovat naše názory a pojmenovávat emoce, které v nás film vyvolal. Poté se z mladých diváků stanou porotci a bude se po nich chtít jediné: vybrat ten nejzajímavější film, který oceníme Cenou Young Film Festu 2023.

Nebude to ale jenom o sezení v gauči, účastníky čekají také filmové workshopy pod vedením zkušených lektorů. Účastníci se naučí, jak stříhat film, tvořit filmovou hudbu a psát tvůrčím způsobem.

Celý den je ale především protkaný uvolněnou atmosférou, zábavou a novými přátelstvími mezi vrstevníky se stejnými zájmy.

 

Přihlas se na celodenní program Young Film Festu 2023 kliknutím zde.

 

A jaké filmy uvidíte?

 

Venku / Outside 

(Nizozemsko, 2022, 14 minut, r. Wouter Keijzer, v originálním znění + české titulky)

Moc velcí na lego, moc malí na párty. Atmosférický krátký film pomocí jemného humoru a úsporných dialogů nastiňuje emocionální peripetie dětí na pokraji puberty. Najít perfektní místo na poflakování, vymyslet neprůstřelný plán, převzít nadvládu nad zdánlivě obyčejným rohem ulice. „A teď co?“ Holandský snímek trefně zachycuje náladu předměstí, touhu po přijetí i typickou situaci, kdy něco hrozně moc chceme, aniž bychom věděli proč.

 

Krab / Crab

(Polsko, 2022, 8 minut, r. Piotr Chmielewski, bez dialogu)

V animovaném snímku polského režiséra Piotra Chmielewskiho pozorujeme svět očima malého červeného krabíka. Mořské dno, akvárium, lustr, sporák, rozpálený hrnec. Z roztomilého animáku se rychle stává existenciální thriller zachycující boj o přežití. Změna perspektivy mění ordinérní situaci v napínavý „frutti di mare“ horor a nabízí podnět k zamyšlení, jak asi život na planetě Zemi vypadá z pohledu zvířat.

 

Obchodníci s ledem / Ice Merchants

(Portugalsko, Francie, Velká Británie, 2022, 14 minut, r. João Gonzalez, bez dialogu)

Nalít vodu do kádě, vyrobit led, nasekat kostky, zhoupnout se na houpačce, skočit padákem z útesu, ztratit čepice, prodat led, koupit čepice, vyjet zpátky nahoru. Otec a syn ze svého domečku na vrcholku hory každý den vyráží do malého městečka v údolí provozovat svůj skromný rodinný obchod s ledem. Ale co když přestane mrznout? Cenami ověnčený animovaný snímek Obchodníci s ledem ukazuje dokonale promyšlený, ale křehký systém obživy a především zachycuje sílu rodinné
lásky. Dojemný a vizuálně úchvatný film byl nominován na Oscara a zvítězil na festivalu v Cannes.

 

Prase / Pig

(Nizozemsko, 2022, 8 minut, r. Jorn Leeuwerink, bez dialogu)

Elektrifikace zvířecí říše pomocí zásuvky – tedy nosu jednoho spícího prasátka – se rychle zvrhne v nebetyčné plýtvání, kdy zvířata používají elektřinu zbytečně úplně na všechno. Když zdroje začnou docházet, nově vzniklé město okamžitě zachvátí chaos a totální kolaps. Připomíná vám to něco? Tragikomická absurdní bajka shrnuje složitost lidské civilizace a hravou formou popisuje jednu z příčin klimatické krize.

 

Deniska umřela / Dede is Dead

(Česko, 2023, 9 minut, r. Philippe Kastner, bez dialogu)

Animované drama citlivou a výtvarně podmanivou formou zprostředkovává bezprostřední emoce po nečekané ztrátě zvířecího přítele. Ve fantaskních výjevech však zároveň naznačuje, že věrný psí parťák z našeho srdce nikdy nezmizí a dává naději na smířlivé překonání bolesti. Osobní, ale zároveň zcela obecně platný snímek Philippe Kastnera získal Zvláštní uznání v sekci Generation Kplus na Berlinale.

 

Odhalení / Mise á nu

(Německo, Francie, Rakousko, 2023, 19 minut, r. Lea Marie Lembke, Simon Maria Kubiena, v originálním znění + české titulky)

Při úzkém fyzickém kontaktu na trénincích řecko-římských zápasů probublávají zmatené emoce i sexuální impulsy a narušují rovnováhu křehkých přátelství. Nenápadné, ale ve svých náznacích zcela přesné komorní drama zachycuje vzrušení i nejistoty z prvních vztahů. Citové nuance jsou zároveň kontrastně zasazeny do velmi maskulinního prostředí a vyplouvají na povrch ještě
nápadněji.

 

Obyčejný králík / Regular rabbit

(Irsko, 2022, 8 minut, r. Eoin Duffy, v originálním znění + české titulky)

Dobré jméno zdánlivě obyčejného králíka se stává obětí nezastavitelného přílivu dezinformací v extrémně dramatickém příběhu z lesa. Vypjatý vypravěč (kterého skvěle ztvárnil Rory McCann neboli Sandor „Ohař“ Clegane z Hry o trůny) nás naléhavě seznamuje s temnou minulostí obyčejného králíka, zradou křečka Harryho i tajemstvím malebné mýtiny. Zatímco bílý králíček bezstarostně poskakuje po okolí, příběh nabírá děsivé obrátky a roztomilost střídá hrůza a utrpení. Irský animovaný film rafinovaně pracuje s nadsázkou i žánry a skládá poctu brutalitě klasických pohádek.