Tento týden ožívá největší pražská škola Barrandov filmem! Žáci mateřské i základní školy se již podruhé zapojují do unikátních projektů Cinemini a Young & Short, které jim otevírají dveře do světa audiovizuální výchovy.
Filmová a audiovizuální výchova je v dnešní době důležitou součástí všeobecné vzdělanosti. Audiovizuální obsah je všude kolem nás a setkávají se s ním děti již od nejútlejšího věku, které ve většině případů jen konzumují audiovizuální obsah bez toho, aby s nimi kdokoliv rozebral, co viděly a jak se přitom cítily. Cílem filmové a audiovizuální výchovy je vychovávat diváky ke kritickému a tvůrčímu myšlení, aby byli schopni filmy pochopit a vyjádřit své porozumění filmu slovy nebo jiným výrazovým prostředkem a také dokázali rozpoznat prvky manipulace v audiovizuálním a mediálním obsahu. Po úspěšném listopadovém startu proběhne na ZŠ a MŠ Barrandov během školního roku celkem 5 týdnů filmových lekcí.
Cinemini přináší mladším dětem (z mateřské školy a prvních tříd) hravé objevování filmového umění. Cílem projektu je s dětmi během 60 – 90 minutových workshopů objevovat pestrobarevný svět audiovizuálních děl a filmů a rozvíjet jejich kreativitu, fantazii i kritické myšlení. Abychom tento cíl naplnili, dbáme kromě diskuzí a speciálně vytvořených doprovodných aktivit také na kvalitní výběr filmů. Pracujeme s celkem 27 krátkými filmy z odlišných světových produkcí a kultur, které jsou různorodé svým vizuálem či technikou, aby měly děti možnost objevit bohatou paletu kultur i způsobů filmových zpracování. Jedná se tedy nejen o snímky narativní, ale také abstraktní a experimentální.
Young & Short se narozdíl od Cinemini zaměřuje na starší děti, konkrétně žáky 7. a 8. tříd, kterým přináší hlubší analýzu filmového jazyka a filmových prostředků. Během workshopu jsou žákům promítány filmy, které nejen pro své vrstevníky každý rok z toho nejlepšího, co evropská krátkometrážní kinematografie pro mládež nabízí, vybírají mladí lidé ve věkových kategoriích 12 – 14 a 15 – 19 let. Pásmo Young & Short poté distribuujeme do českých kin, anebo právě škol prostřednictvím těchto workshopů. Žáci se v rámci workshopu učí nejen kritickému přístupu ke zhlédnutému obsahu, ale i schopnosti identifikovat manipulativní techniky, čímž získávají cennou odolnost vůči například mediálním tlakům. „Díky opakovaným návštěvám na jedné škole můžeme konzistentně pracovat se stejnými skupinami dětí a mladých lidí a tak filmovou a audiovizuální výchovu dělat systematicky, čímž rozvíjíme kritické a estetické myšlení žáků a zvyšujeme tím i jejich odolnost vůči (i mediální) manipulaci”, říká Adéla Lachoutová, vedoucí oddělení audiovizuální výchovy Kina Kavalírka.
V případě zájmu o jeden z workshopů se můžete na Adélu Lachoutovou obrátit na e-mailu edukace@krutonfilm.cz.