AU

Každý den jsme zavalení hodinami a hodinami audiovizuálního obsahu: filmy, krátká videa na sociálních sítích, mediální výstupy i videohry. Právě proto vzniklo naše nové oddělení audiovizuální výchovy s nabídkou pro různorodé cílové skupiny s programy, které pomáhají se v tomto bezbřehém oceánu audiovize orientovat.

Vedoucí oddělení audiovizuální výchovy: Adéla Lachoutová edukace@krutonfilm.cz

 

Naše projekty: Audiovizuální HUB, Cinemini, Young & Short, Young Film Fest, školní projekce, FilmED, Filmová akademie - Učit (s) filmem.

Audiovizuální HUB

Audiovizuální výchova patří k nejdůležitějším světovým trendům, které reflektují obrovský dopad audiovize na děti a mládež i společnost jako takovou. Rozvoj kritického myšlení, estetického vnímání, názorová pestrost, předávání zkušeností, ale také odolnost vůči prvkům manipulace a podpora demokratických procesů, stejně jako nové možnosti osobního vyjádření a kreativity, jsou zcela zásadní pro budoucnost společnosti jako takové.

Proto 1. srpna v roce 2024 vznikl pilotní zkušební provoz Audiovizuálního HUBu v Kině Kavalírka, který je určen pro učitele/ky, zástupce/kyně organizací, ředitele/ky škol a všechny ostatní, kterých se audiovizuální výchova týká.

 

Audiovizuální HUB poskytuje: 

  • Překlady a editace zahraničních metodik. 
  • Příklady dobré praxe se zahraničí (odborníci, lektoři, zahraniční učitelé). 
  • Propagace konceptu regionálních center.
  • Širší informace o projektu pro pedagogy, ředitele, školy v regionu - přes zřizovatele škol a podpůrné regionální organizace i vlastní kontakty
  • Kontaktní centrum metodické podpory pro pedagogy pro Prahu a Ústecký kraj případně přilehlé lokality
  • Formátování lekcí pro děti, studenty i učitele.

 

Pilotní provoz Audiovizuálního HUBu je součástí plánované širší sítě Audiovizuálních HUBů, které jsou součástí strategického rozvoje a profesionalizace Asociace pro audiovizuální a filmovou výchovu v ČR vznikající ve spolupráci MKČR a řady oborových organizací (Centrem dokumentárního filmu v Jihlavě a společností DAFilms).

Cinemini

Cinemini je světově unikátní projekt filmové výchovy pro předškoláky ve věku 3-6 let. Představuje kombinaci krátkých netradičně pojatých filmů (počátky kinematografie, současná animace, experimentální filmy) a speciálně vyvinutých aktivit, které podpoří dětskou imaginaci a umocní jejich zážitek z filmu. V roce 2023 jsem se stali českým organizátorem. Děti se v rámci Cinemini učí přemýšlet nad audiovizuálními díly a pojmenovávat pocity a dojmy, které v nich filmy vyvolávají. Zároveň aktivně rozvíjejí kreativitu při praktických úkolech.

 

Od srpna probíhá zkušební provoz kroužku pro veřejnost Cinemini. Od září běží další cyklus Cinemini pro školky.

 

U nás v kině se odehrávají tyto speciální programy pro mateřské školky, dětské skupiny i rodiny s dětmi. Neváhejte nás kontaktovat na emailu: edukace@krutonfilm.cz

 

Více o projektu na www.cinemini.cz.

Young & Short

DISTRIBUČNÍ FILMOVÉ PÁSMO

Young & Short je distribuční filmové pásmo, které charakterizuje svou generaci. Jde o kolekci krátkometrážních snímků zobrazujících témata, která jsou pro mladé důležitá a která je baví.

Filmy nejen pro své vrstevníky každý rok vybírají mladí lidé ve věkových kategoriích 12 – 14 a 15 – 19 let. Ti svou generaci vystihnou pěti vybranými krátkými filmy, které vyberou z toho nejlepšího, co evropská krátkometrážní kinematografie pro mládež nabízí. Pásmo Young & Short poté distribuujeme do českých kin a škol, kterým nejenže nabízíme kvalitní filmový zážitek, ale také speciálně vytvořený program s lektorskými úvody, diskuzemi, zajímavými hosty nebo workshopy.

Více na www.youngandshort.cz

YOUNG FILM FEST

MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL PRO DĚTI A MLÁDEŽ

Young Film Fest je mezinárodní filmový festival, který je zaměřený na světovou audiovizuální tvorbu určenou pro děti a mládež. Svou programovou náplní se každoročně snaží o mezigenerační dialog o filmu, videohrách, filmové výchově a tématech, která jsou očima současné mládeže důležitá a která rezonují i v těch, kteří jsou (klidně i dávno) za hranicemi jejich věku. 

Young Film Fest do programu pod hlavičkou Visegrad Young Film Days zařazuje svůj Industry program a tvoří z festivalu místo, kam se sjíždí filmoví zasvěcenci z celého světa i ze všech koutů naší republiky, aby zde společně formovali budoucnost filmové výchovy.

Young Film Fest je festival, který si nebere servítky. Mluví o vhodných i nevhodných tématech otevřeně, smývá hranice mezi divákem a lektorem a bez přehnaných formalit pojímá filmovou výchovu tak, jak si jiní netroufnou.

8. ročník Young Film Festu se odehraje v 25. - 29. září 2024 v Praze. Více informací na webu www.youngfilmfest.cz.

Školní projekce 

Pořádáme školní projekce, kterými můžete jedinečným způsobem obohatit vaši výuku.
 
Nabízíme pečlivě vybrané filmy různých žánrů pro žáky a studenty od 3 do 19 let, které oživí probíranou učební látku, poskytnou inspirativní pohled na historická, společenská a přírodní témata a podpoří rozvoj jejich kritického myšlení. Projekci můžeme doplnit o diskusi s hostem.

Zorganizujeme vám vlastní projekci nebo se v závislosti na počtu volných míst můžete připojit také k některé z již naplánovaných projekcí, které naleznete v programu Kina Kavalírka. Rádi vám s výběrem filmu poradíme.

V případě zájmu o uspořádání školní projekce se obraťte na edukace@krutonfilm.cz.

Pro děti 3 - 7 let

Pro děti 7 - 10 let

Pro děti 10 - 12 let

Pro studenty 12 - 15 let

Pro studenty 15 - 19 let

FilmED (Film Education for All) je mezinárodní projekt podpořený Evropskou unií, jehož cílem je podpořit audiovizuální a filmovou výchovu ve střední a východní Evropě a zpřístupnit ji pedagogům, kulturním a vzdělávacím organizacím, a jejich prostřednictvím pak dětem a mladým lidem, kteří se s audiovizuálními díly setkávají na každém kroku.

Audiovizuální a filmová výchova dnes patří k důležitým a potřebným světovým trendům, které reflektují obrovský dopad všudypřítomného audiovizuálního světa na děti, mládež a společnost. Učí nás mu rozumět, pochopit záměry tvůrců a kriticky jej nahlédnout. Zvyšuje odolnost vůči prvkům manipulace. Rozvíjí kreativitu, estetické vnímání a demokratickou diskusi.

FilmED podporuje audiovizuální a filmovou výchovu na dvou úrovních. První úroveň se zaměřuje na výuku umění, techniky a historie filmové tvorby s důrazem na kinematografii, střih, režii, produkci a psaní scénářů. Druhá úroveň se zaměřuje na výchovu a vzdělávání, které využívá filmy k pochopení sociálních a politických otázek a k rozvoji kritického myšlení.

Cílem projektu FilmED je připravit praktické vzdělávací a výchovné nástroje, které zaplní mezeru ve filmové výchově v rámci školních osnov. Tyto nástroje mohou využívat vychovatelé, učitelé a vzdělávací organizace či instituce. Prostřednictvím projektu chceme také oslovit studenty ve střední a jihovýchodní Evropě, rozšířit jejich znalosti o evropské kinematografii a umožnit hlubší pochopení sociálních a politických souvislostí, stejně tak jako podpořit kulturní výměnu a propagovat evropské hodnoty.

V letech 2024 – 2025 ve spolupráci s českými a zahraničními partnery z Polska, České republiky, Slovenska, Maďarska a Severní Makedonie analyzujeme a sdružujeme nejlepší existující evropské metodiky filmové výchovy a vytváříme vlastní metodiky pro práci s filmy, které mohou učitelé implementovat do své každodenní praxe. Na podporu tohoto úsilí vznikají interaktivní webové stránky, které budou shromažďovat připravované materiály a poskytovat praktickou podporu a poradenství všem zájemcům. Zároveň realizujeme vlastní filmově vzdělávací aktivity pro všechny zájemce o audiovizuální a filmovou výchovu, kteří chtějí učit (s) filmem, zažít či přímo začít s filmovou a audiovizuální výchovou.

V rámci FilmED organizujeme Filmovou akademii: Učit (s) filmem pro pedagogy, workshopy filmové tvorby pro děti a mládež, setkání zahraničních a českých pedagogů a expertů nad tématem filmové a audiovizuální výchovy a mnoho dalších aktivit.

Pro bližší informace o našich aktivitách v projektu sledujte program Kina Kavalírka nebo Young Film Fest 2024.

 

PARTNEŘI PROJEKTU:

Goethe-Institut e.V. (ČR)

krutón, z. s. (ČR)

Centrum Kultury Filmovej im Andrzeja Wajdy (Polsko)

National Film Institute Hungary (Maďarsko)

National Institution Cinematheque Of Republic Of North Macedonia (Severní Makedonie)

Kino Úsmev (Slovensko)

 

FilmED je podpořený programem Kreativní Evropa.

Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.

 ________________________________________________________________________

 

FilmED (Film Education for All) is an international project supported by the European Union to encourage audiovisual and film education in Central and Eastern Europe and to make it accessible to educators, cultural and educational organisations, and through them to children and young people who encounter audiovisual works at every turn.

Audiovisual and film education is one of the most important and necessary global trends of today. It reflects the enormous impact of the omnipresent audiovisual world on children, youth and society. It teaches us to understand it, to grasp the intentions of its creators and to look at it critically. It increases resistance to the elements of manipulation and develops creativity, aesthetic perception and democratic debate.

FilmED supports audiovisual and film education on two levels. The first level focuses on teaching the art, technique and history of filmmaking with an emphasis on cinematography, editing, directing, producing and scriptwriting. The second level focuses on education and training that uses film to understand social and political issues and to develop critical thinking skills.

The FilmED project aims to develop practical educational and training tools that fill a gap in film education within the school curriculum. These tools can be used by educators, teachers and educational organisations or institutions. Through the project, we also want to reach students in Central and South-Eastern Europe, broaden their knowledge of European cinema and enable their deeper understanding of the social and political context, as well as encourage cultural exchange and promote European values.

Between 2024 and 2025, in cooperation with Czech and international partners from Poland, the Czech Republic, Slovakia, Hungary and Northern Macedonia, we are analysing and bringing together the best existing European methodologies for film education and creating our own methodologies for working with films that teachers can implement in their daily practice. To support this effort, an interactive website is being developed to collect the forthcoming materials and to provide practical support and advice to all interested parties. At the same time, we are implementing our own film education activities for all those interested in audiovisual and film education who want to teach (with) film, experience or directly start with film and audiovisual education.

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.

Within the framework of FilmED we organize the Film Academy: Teach (with) Film for educators, filmmaking workshops for children and youth, meetings of foreign and Czech educators and experts on the topic of film and audiovisual education and many other activities.

For more information about our activities in the project, follow the programme of the Kino Kavalírka or Young Film Fest 2024.

PROJECT PARTNERS:

Goethe-Institut e.V. (Czech Republic)

krutón, z. s. (Czech Republic)

Centrum Kultury Filmovej im Andrzeja Wajdy (Poland)

National Film Institute Hungary (Hungary)

National Institution Cinematheque Of Republic Of North Macedonia (North Macedonia)

Kino Úsmev (Slovakia)


FilmED is supported by the Creative Europe.

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.)

FILMOVÁ AKADEMIE: UČIT (S) FILMEM

Baví vás film a chtěli byste (s) filmem učit, nebo do své výuky přímo zapojit filmovou a audiovizuální výchovu? Jste úplní začátečníci, nebo toužíte po další inspiraci, co je ve výuce (s) filmem a na poli audiovizuální a filmové výchovy možné? Pak je pro vás naše „Filmová akademie“ to pravé!

Pro pedagogy základních a středních škol i zájemce z řad volnočasových lektorů otevíráme filmovou akademii, ve které vás oceňovaní filmoví tvůrci seznámí s teoretickými a praktickými základy audiovizuální tvorby.

Naučíte se audiovizuálním dílům rozumět a kriticky je nahlédnout, budete se orientovat v tom, co filmová tvorba obnáší a také si ji prakticky vyzkoušíte. Nahlédnete, jak s filmem pracovat ve výuce a jak jej můžete se svými žáky a studenty využít – ať už k rozvoji kritického myšlení, kreativity a estetického cítění, diskusi o sociokulturních, přírodních a dalších tématech, rozvoji mediální gramotnosti nebo technických dovedností.

Filmová akademie probíhá v prostorách Kina Kavalírka, a to od srpna 2024 do konce roku 2025 formou teoreticky a prakticky zaměřených setkání a workshopů. Můžete se účastnit jednotlivých akcí dle vlastního výběru, nebo celé Akademie. Účastníci celé Akademie s maximálním počtem 3 absencí získají certifikát o absolvování.

FILMOVÁ AKADEMIE: UČIT (S) FILMEM JE ZDARMA.

Pro bližší informace se obraťte na edukace@krutonfilm.cz.

REGISTROVAT SE MŮŽETE ZDE.

 

NEJBLIŽŠÍ TERMÍNY:

11. 11. 2024 od 18:00 - celovečerní film s režisérem Petrem Zelenkou
Poslední letošní setkání Filmové akademie pro pedagogy se pod vedením jednoho z nejúspěšnějších současných dramaturgů a režisérů Petra Zelenky zaměří na celovečerní filmovou tvorbu. Jak funguje filmová řeč a jak si tvůrci celovečerních filmů „hrají“ s divákem? Jak pracovat s historickými tématy, která se ve filmu objevují? Jak může celovečerní film s divákem manipulovat? A jaký je jeho potenciál pro práci ve výuce? Na závěr bude následovat projekce filmu Petra Zelenky, Ztraceni v Mnichově, který získal dvě Ceny české filmové kritiky za scénář a režii a ocenění Český lev za nejlepší scénář. Získal také hlavní cenu na indickém FF v Pune.

PROBĚHLÉ AKCE:

26. 8. 2024 od 18:00 - dokumentární tvorba s Barborou Chalupovou
První ze série workshopů Filmové akademie pro pedagogy povede dokumentaristka Barbora Chalupová, spolurežisérka oceňovaného dokumentu V síti. Zaměříme se na dokumentární tvorbu, její potenciál pro práci ve výuce a rizika v oblasti manipulace, ukážeme si, jak je možné film a audiovizi do výuky zapojit a co je možné se studenty vytvořit. Po workshopu následuje projekce filmu V síti.

26. 9. 2024 od 20:30 h - online tvorba a mediální manipulace s Jankem Rubešem
Druhý se ze série workshopů Filmové akademie pro pedagogy proběhne formou besedy s oceňovaným youtuberem, dokumentaristou, režisérem a reportérem Jankem Rubešem. Zaměříme se na tvorbu audiovizuálního obsahu pro online platformy typu Youtube a probereme, jak rozeznat mediální manipulaci a jak je možné s touto oblastí reflexivně pracovat ve výuce. 2. setkání Filmové akademie: Učit (s) filmem proběhne v rámci 8. ročníku mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest.

Filmová akademie je realizována v rámci mezinárodního projektu FilmED podpořeného Evropskou unií, jehož cílem je rozvoj audiovizuální a filmové výchovy ve střední a východní Evropě. Více o projektu najdete zde.

AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVA - NUTNÁ ODPOVĚĎ NA ZÁPLAVU FILMŮ A VIDEÍ

 

Tisková zpráva

 

Praha, 20.8.2024

 

Každodenně jsme vystaveni rostoucí záplavě videoobsahu, který stále intenzivněji proniká do našich životů a formuje naše vnímání reality. Tento tlak nejvíce doléhá na děti a mladistvé, kteří konzumují obrovské množství obsahu bez dostatečných nástrojů pro jeho kritické zhodnocení.

 

Podle údajů vědců z Masarykovy univerzity tráví adolescenti v České republice denně téměř hodinu přímou konzumací videoobsahu na platformách jako YouTube a Netflix (z celkového času čtyř hodin denně strávených na mobilních telefonech, kde dále konzumují videoobsah na sociálních sítích, přičemž se k těmto sítím a dalším aplikacím vrací až 78krát denně). Tento trend vyvolává vážné otázky ohledně jejich schopnosti soustředění, kritického přístupu k audiovizuálním podnětům, a také ohledně jejich duševní pohody, která se v posledních letech jeví jako výrazně ohrožená.

 

AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVA JAKO KLÍČOVÉ ŘEŠENÍ

 

Audiovizuální výchova se v posledních letech stává jedním z nejdůležitějších světových trendů, protože reaguje na obrovský vliv audiovizuálních médií na mladé generace i na společnost jako celek. Tento přístup podporuje rozvoj kritického myšlení, estetického vnímání, respektu k názorové pestrosti, odolnosti vůči manipulaci a zároveň podněcuje demokratické procesy. Klade důraz také na nové možnosti osobního vyjádření a kreativity, které jsou zásadní pro budoucnost naší společnosti.

 

AKTUÁLNÍ SITUACE VE ŠKOLÁCH: NUTNOST POSÍLENÍ AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVY

 

Školy dnes často postrádají dostatečné kapacity a kvalifikované odborníky, kteří by byli schopni efektivně reagovat na rostoucí vliv audiovizuálního obsahu na děti a mladistvé. Učitelé jsou přetíženi množstvím úkolů a povinností, což vede k tomu, že se audiovizuální výchova ocitá na okraji zájmu. Tento přístup však představuje zásadní riziko, kterému bychom měli věnovat více pozornosti. Právě nyní je klíčové tuto oblast výrazně posílit, aby byly naše děti lépe připraveny čelit výzvám moderního světa. „Proto jsme se rozhodli od nového školního roku výrazně rozšířit naši činnost v oblasti audiovizuální výchovy a realizovat řadu nových programů pro děti, mladé lidi, rodiče a učitele v mnohem větším rozsahu. Více informací naleznete na webu www.kinokavalirka.cz“ říká Adéla Lachoutová, vedoucí nového oddělení audiovizuální výchovy Kina Kavalírka v Praze. Dodává také: „Ve světě audiovizuální výchovy nejsme sami; existuje řada organizací, které se tomuto tématu věnují, a považujeme za klíčové nejen podporovat aktivity kolem Kina Kavalírka, ale také spolupracovat s dalšími organizacemi na celostátní úrovni, aby se audiovizuální výchova stala nedílnou součástí vzdělávání a výchovy.“

 

NOVÉ PROJEKTY NA PODPORU AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVY

 

Kino Kavalírka a spřátelené projekty přicházejí do nového školního roku s několika novými iniciativami, jejichž cílem je posílit význam audiovizuální výchovy a prohloubit spolupráci mezi současnými aktéry v České republice i na mezinárodní scéně.

 

Pro učitele a ředitele nabízí Kino Kavalírka od nového školního roku vzdělávací program Filmová akademie: Učit (s) filmem, která od 26. srpna představí různé principy filmové řeči prostřednictvím přednášek a workshopů s filmovými profesionály. Mezi lektory patří Barbora Chalupová, spolurežisérka filmu V Síti, která se zaměří na manipulaci v dokumentárním filmu, a Janek Rubeš, který bude hovořit o internetové tvorbě pro platformu YouTube.

 

Projekt FilmED přináší projektové dny pro děti a v příštím roce tento mezinárodní projekt přinese i metodický online rozcestník pro lektory a učitele. Audiovizuální HUB v Kině Kavalírka, který běží v pilotním režimu od 1. srpna 2024, poskytuje celoroční podporu pedagogům při práci s filmem a propojování s dalšími odborníky v této oblasti. „Rádi poradíme učitelům i lektorům v práci s filmem a propojíme je s dalšími experty v této oblasti,“ dodává Lachoutová.

 

ZAČÁTEK ŠKOLNÍHO ROKU S AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVOU A S FESTIVALEM YOUNG FILM FEST

 

Ideálním začátkem školního roku s audiovizuální výchovou je plánovaný 8. Mezinárodní filmový festival Young Film Fest, který proběhne v Centru současného umění DOX a v Kině Kavalírka od 25. do 29. září 2024. Festival přivítá nejrozsáhlejší program audiovizuální výchovy ve střední Evropě, zahrnující hosty jako je ředitelka největšího filmového a mediálního festivalu pro děti a mládež Cinekid, Heleen Rouw, a Anne Schultku z lobbistické iniciativy pro kvalitní evropské dětské filmy KIDS Regio. Inspirativním hostem bude také vedoucí projektu školního vzdělávání filmového festivalu Berlinale, Martin Ganguly. Další, téměř dvě desítky odborníků, představí festivaloví organizátoři postupně.

 

Festival nabídne řadu mezinárodních programů, od předškolního vzdělávání Cinemini s výběrem nejlepších filmů pro nejmenší, až po Young & Short, což je distribuční pásmo nejlepších evropských kraťasů vybraných samotnými adolescenty. Ti pod vedením odborníků vytvářejí metodické materiály a diskusní otázky, což dále rozvíjí jejich kritické myšlení a kreativitu.

 

„V době, kdy jsou děti a mládež stále více vystavovány videoobsahu, je nezbytné, abychom jim poskytli nástroje a dovednosti, které jim umožní tento obsah zodpovědně konzumovat a tvořit. Audiovizuální výchova není jen trendem, ale nutností, která může výrazně přispět k formování zdravější a kriticky myslící společnosti, nejen v Česku, ale i na Slovensku, kde také působíme,“ vysvětluje vedoucí industry oddělení festivalu Young Film Fest Radka Hoffmanová.

 

Spolek krutón, který stojí za všemi zmíněnými aktivitami, je organizace specializující se na audiovizuální výchovu, organizaci filmových festivalů a provoz Kina Kavalírka. Spolek se aktivně zapojuje do českých i evropských projektů zaměřených na audiovizuální výchovu a systematicky řeší výzvy v oblasti audiovizuální výchovy v českém i středoevropském kontextu.

 

 

Mgr. Karolína Šteflíčková 

prrr@krutonfilm.cz

+ 420 607 519 691

www.kinokavalirka.cz

 

Odkaz na výzkum Masarykovy univerzity:

https://www.muni.cz/pro-media/tiskove-zpravy/adolescenti-v-prumeru-travi-na-mobilu-pres-4-hodiny-denne-nejcasteji-na-socialnich-sitich

 

Partneři:

Kino Kavalírka podpořili: Hlavní město Praha, MČ Praha 5

Cinemini podpořili: Ministerstvo kultury ČR, MČ Praha 5

Young & Short byl podpořen Státním fondem kinematografie

Young Film Fest a Visegrad Young Film Days podpořili: Visegrádský fond, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kinematografie, Hlavní město Praha, MČ Praha 5, Kancelář Kreativní Evropa

 

FilmED byl podpořen:

Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.

 

Partneři projektu FilmED:

Goethe-Institut e.V., Centrum Kultury Filmovej im Andrzeja Wajdy, krutón, z. s., National Film Institute Hungary, Kino Úsmev, National Institution Cinematheque Of Republic Of North Macedonia