AUDIOVIZUÁLNÍ CENTRUM

V roce 2021 jsme založili Centrum pro inovaci a kultivaci audiovizuálního prostředí, které pod tímto názvem fungovalo do roku 2022 a bylo podpořeno Fondy EHP a Norska. V roce 2023 došlo ke zkrácení názvu na Audiovizuální centrum. Jedná se o platformu, která nabízí filmovým i videoherním profesionálům, kritikům i veřejnosti orientaci v neustále se proměňujícím audiovizuálním průmyslu. Realizují se zde workshopy, přednášky, industry brunche i konference. Projekt je podporován Ministerstvem kultury ČR.

V roce 2021 jsme založili Centrum pro inovaci a kultivaci audiovizuálního prostředí, které pod tímto názvem fungovalo do roku 2022 a bylo podpořeno Fondy EHP a Norska. V roce 2023 došlo ke zkrácení názvu na Audiovizuální centrum.

Jedná se o platformu, která nabízí filmovým i videoherním profesionálům, kritikům i veřejnosti orientaci v neustále se proměňujícím audiovizuálním průmyslu. Realizují se zde workshopy, přednášky, industry brunche i konference.

Audiovizuální centrum se zaměřuje na propojování filmového a videoherního průmyslu, posilování sítí, asociací a platforem, podpora žen a marginalizovaných skupin v průmyslu, krátkometrážní tvorba, debuty, tvorba pro děti a mládež, audiovizuální výchova (filmy, nová média, videohry).

Audiovizuální centrum v Kině Kavalírka je místo pro reflexi nejaktuálnějších trendů a fenoménů v audiovizi a generování diskuze. Je to platforma, která nabízí profesionálům, kritikům i veřejnosti orientaci v neustále se proměňujícím diskurzu audiovizuálního průmyslu. Cílem je kolektivní vědomí souvislostí a kultivovaná zpětná vazba v rámci všech odvětví audiovize, ať už jde o komunikaci mezi producenty a tvůrci, kritiky, kinaři (také galerie a videoherní instituce) a distributory či mezi jednotlivými zájmovými sdruženími.

 

Ředitelka Audiovizuálního centra: Radka Hoffman - radka@kinokavalirka.cz

Provozovatelem je společnost bujón s.r.o. ve spolupráci se spolkem krutón, z.s. 

Projekt je podporován Ministerstvem kultury ČR.

 

 25.2. 20:00

SUMMONING GAME DESIGN: SCHOLASTIKA SHOWCASE

 

15.4. 20:30

SUMMONING GAME DESIGN: FAMU SHOWCASE

 

29.4. 20:30

F-A-T MEETUP

 

24.6. 18:00

KLAUZURY KATEDRY HERNÍHO DESIGNU FAMU

V AV centru se nám podařilo zorganizovat několik networkingových setkání - Industry Night, pro zástupce širšího spektra asociací a platforem v české audiovizi, kteří měli možnost představit své aktuální projekty a budoucí výzvy. V rámci Industry Night jsme se tematicky zaměřily na sběr a vyhodnocování dat či wellbeing v českém filmovém prostředí.

Další typy networkingových eventů, přednášek a seminářů vznikly díky spolupráci s platformami jako film-animace-teorie, Girls in Film, Asociace provozovatelů kin, Nové kino, Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu nebo také s mezinárodním projektem FilmED. Pro něj jsme zorganizovali workshop v rámci prvního oficiálního setkání partnerů projektu (Goethe-Institut, Wajda Film Centre, krutón, Národní filmový insitut - Filmový archiv Maďarsko, Kino Úsmev a Kinoteka Severní Makedonie). 

Ve spolupráci s podcastem Pitch proběhlo živé nahrávání se sales agentem Danielem Vadockým, náměstkem ministra kultury Michalem Šaškem a Heleen Rouw – tehdejší ředitelkou největšího filmového a mediálního festivalu pro děti Cinekid v Amsterdamu. 

Součástí programu AV centra byly v minulosti i neformální industry brunche zaměřené na specifická témata audiovize, například televizní dramaturgii, experimentální film, udržitelnost filmových festivalů, současnou TV tvorbu nebo sales. Mezi hosty byli například Tomáš Feřtek, Michal Reitler, Michaela Čajková, Tereza Nvotová, Julie Marková Žáčková a Dagmar Sedláčková. 

Audiovizuální centrum se dlouhodobě věnuje také tématu zastoupení žen v audiovizi. Tereza Czesany Dvořáková zde představila pilotní výsledky studie Asociace producentů v audiovizi, zaměřené na postavení žen v českém filmovém průmyslu. Následně u nás spolu s výzkumným týmem Carl Data Company představili závěrečnou prezentaci navazujícího tříletého výzkumu o zastoupení a postojích žen v hlavních filmových profesích v českém hraném celovečerním filmu, kterou. Programu se zúčastnil i Gilles Fontaine (Head of the Department for Market Information, European Audiovisual Observatory), který představil dlouhodobé mapování situace ženských filmařek v Evropě.

Ve spolupráci s Young Film Festem jsme představili současnou realitu filmového průmyslu na Ukrajině. Zaměřili jsme se na to, jak je možné udržet chod průmyslu během války a jakou roli zde hrají ženy. Hostkou diskuse byla Sasha Prokopenko – filmová dramaturgyně a vedoucí programu Mezinárodního festivalu krátkých filmů v Kyjevě. 

V Audiovizuálním centru se konalo také několik industry programů filmových festivalů, například Das FilmFest s důrazem na ženský pohled na filmový průmysl v německy mluvících zemích. Mezi hlavní hostky patřily Heleen Gerritsen (goEast – Festival středoevropského a východoevropského filmu), Marija Milovanovic (LEMONADE FILMS, Vienna Shorts, Berlinale Generation), Nicole Biermeier (First Hand Films) a Fiona Ziegler (scenáristka a režisérka).

Další festivalovou spoluprací byla case study filmu Rituály s producentkou Martinou Netíkovou a filmovým publicistou Pavlem Sladkým na festivalu FOFR, nebo industry program MFF ELBE DOCK – FILM INN workshopy pro začínající scenáristy a producenty ze zemí V4, masterclasses, round-table diskuse a networking. Hosty programu byli: Nicoló Galio (Alphapanda, TorinoFilmLab Audience Design Fund), Anne Gensior, Alexandra Gramatke (Kurzfilm Agentur Hamburg), Hrönn Marinósdóttir (Mezinárodní filmový festival  Reykjavik), Birgitte Weinberger (OFF - Mezinárodní filmový festival Odense), Liisa Nurmela (Mezinárodní filmový festival Göteborg), Gudrun Sommer (DOXS RUHR), Rebekka Garrido (Manderley Films), Dagmar Sedláčková (Masterfilm, Girls in Film) a Tereza Czesany Dvořáková (FAMU). 

Významným eventem AV centra ve spolupráci s Young Film Festem bylo Mezinárodní fórum pro audiovizuální výchovu – největší industry program zaměřený na audiovizuální výchovu v Česku, který nabídl prostor pro síťování klíčových evropských aktérů.
Hosté programu: Heleen Rouw (Cinekid festival), Samira Jakobi (Deutsches Filminstitut & Filmmuseum), Anne Schultka (KIDS Regio), Lisbeth Juhl Sibessen (Dánský filmový institut), Eveline van Stuijvenberg (Síť filmové výchovy v Nizozemsku & Filmhub Zuid-Holland), Amelie Jennequin (Quai10), Emese Erdös (Národní filmový institut – Filmový archiv, Maďarsko), Karolina Śmigiel (Centrum filmové kultury Andrzeje Wajdy), Karin Spišáková (Kino Úsmev), Šimon Bauer (Centrum dokumentárního filmu), Martin Peroutka (Aeroškola) a Tomáš Machek (Sladovna Písek). 

V Audiovizuálním centrum se věnujeme dlouhodobě také videohrám, což dokládá i cyklus Summoning Game Design. V rámci pravidelných přednášek a showcase se představily osobnosti z oblasti indie game designu spolu s hrami studentů z FAMU, VOŠ Scholastika i od nezávislých vývojářů. Během Young Film Festu se program Summoning Game Design zaměřil na využití videoher ve vzdělávání za účasti mezinárodní hostky z oddělení videoher kina Quai10 v belgickém Charleroi. AV centrum také zorganizovalo klauzury studentů Katedry herního designu na FAMU. 

Pravidelně organizujeme také workshopy pro studenty FAMU a Katedry filmových studií FF UK se zaměřily na témata jako sales a distribuce (Daniel Vadocký), historie a metodologie počítačových her (ve spolupráci s Herním archivem) či tvorba lektorských úvodů k filmům (David Havas a Viktor Licek).