Filmový kroužek pro nejmenší v Kině Kavalírka. 

Protože na filmovou výchovu není nikdy brzy, Kino Kavalírka pořádá kroužek Cinemini – unikátního projektu filmové výchovy pro děti ve věku 4 až 7 let. Kroužek proběhne formou workshopu Cinemini.

Cinemini kombinuje krátké netradičně pojaté filmy a speciálně vyvinuté aktivity, které podporují dětskou imaginaci a umocňují dětský zážitek z filmu. Zábavnou formou tak s dětmi objevujeme svět filmu a audiovize a rozvíjíme jejich kreativitu, kritické myšlení i pozitivní vztah k filmu už od útlého věku.

Pod taktovkou zkušeného lektora dětem promítneme několik krátkých filmů z různých dob, kultur a žánrů. Po každém filmu si společně povídáme o jejich dojmech, pocitech, myšlenkách a názorech, které z něj mají. Zážitek z filmu dětem dále prohlubujeme s pomocí speciálně navržených aktivit jako je kreslení, vyrábění nebo pohyb, které jim umožní film nejen lépe pochopit, ale především ho prožít.

Každou lekci kroužku ladíme tematicky a vytváříme speciální kombinaci filmů z projektu Cinemini. Délka workshopu 60 minut.

Během této lekce se budeme věnovat tématu FILMOVÝ ZVUK: SVĚT BEZE SLOV - ZVUKY VŠUDE KOLEM NÁS a zhlédneme filmy Ptačí volání, Překvapivé boogie a Virtuózní virtualita, které budou spojené s doplňujícími aktivitami. 

Rodiče se během workshopu mohou osvěžit u našeho baru nebo počkat v čekárně či na zahradě. 

Více o Cinemini se dozvíte na našem webu www.cinemini.cz

PROMÍTANÉ FILMY:

Ptačí volání
Můžeme si vše, co slyšíme, zapsat na papír? A můžeme slyšet vše, co je písemně zaznamenáno? Telefonní záznamník se zapíná a přehrává nahrané zprávy. Neslyšíme však, jak si členové rodiny povídají o nedělním obědě nebo stížnosti rozrušeného souseda – místo toho se začínají ozývat zvuky dvanácti různých druhů ptáků. A k tomu vidíme ruku, která se snaží nalézt znaky, symboly či písmena, která by obsahovala to, co bylo právě proneseno. Jak postupujeme dál, symboly začínají tančit a žít si vlastním životem. Tančí po obrazovce a stávají se jazykem mnohem více věcí než jen ptačího zpěvu.

režie: Malcom Sutherland / rok: 2006 / délka: 5 min

Překvapivé boogie
Jak by asi vypadala bigbandová jazzová hudba? Jak by se to, co slyšíme - swing, rytmus, vzestupy a pády - převedlo do obrazů? Film Alberta Pierra to ukazuje, aniž by použil kameru. Obrazy jou namalovány a vyškrabány přímo na filmový pás, čímž vznikla forma vizuální hudby, pohybující se mezi abstraktními tvary a figurativními obrazy. Příkladem je panáček hrající na klavír, smyčcový kontrabas nebo na trubku.

režie: Albert Pierru / rok: 1957 / délka: 5 min

Virtuozní virtualita
Experimentální animovaný film, který nevypráví příběh v klasickém slova smyslu, ale spíše sleduje a utváří pohyb inkoustu na bílém pozadí, který jako by přebíral dramatický oblouk hudby na pozadí. Tato souhra nás podněcuje k tomu, abychom viděli věci, události a možná i drama v tom, co je v podstatě jen proměňujícím se černým tvarem na bílé ploše. Film se neodehrává jen na plátně před námi, ale i v naší hlavě.

režie: Thomas Stellmach, Maja Oschmann / rok: 2013 / délka: 8 min