Filmový kroužek pro nejmenší v Kině Kavalírka. 

Protože na filmovou výchovu není nikdy brzy, Kino Kavalírka pořádá kroužek Cinemini – unikátního projektu filmové výchovy pro děti ve věku 4 až 7 let. Kroužek proběhne formou workshopu Cinemini.

Cinemini kombinuje krátké netradičně pojaté filmy a speciálně vyvinuté aktivity, které podporují dětskou imaginaci a umocňují dětský zážitek z filmu. Zábavnou formou tak s dětmi objevujeme svět filmu a audiovize a rozvíjíme jejich kreativitu, kritické myšlení i pozitivní vztah k filmu už od útlého věku.

Pod taktovkou zkušeného lektora dětem promítneme několik krátkých filmů z různých dob, kultur a žánrů. Po každém filmu si společně povídáme o jejich dojmech, pocitech, myšlenkách a názorech, které z něj mají. Zážitek z filmu dětem dále prohlubujeme s pomocí speciálně navržených aktivit jako je kreslení, vyrábění nebo pohyb, které jim umožní film nejen lépe pochopit, ale především ho prožít.

Každou lekci kroužku ladíme tematicky a vytváříme speciální kombinaci filmů z projektu Cinemini. Délka workshopu 60 minut.

Během této lekce se budeme věnovat tématu FILMOVÝ ZVUK: SVĚT BEZE SLOV - ZVUKY VŠUDE KOLEM NÁS a zhlédneme filmy Podivuhodné kolo, Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat a Hadí tanec, které budou spojené s doplňujícími aktivitami. 

Rodiče se během workshopu mohou osvěžit u našeho baru nebo počkat v čekárně či na zahradě. 

Více o Cinemini se dozvíte na našem webu www.cinemini.cz

PROMÍTANÉ FILMY:

Podivuhodné kolo
Při snaze opravit koňský povoz se chlapec chopí kola a rozkutálí ho z kopce směrem k městu. Kolo se točí a točí a páchá při tom jednu škodu za druhou, dokud za ním všichni neběží, aby chaos zastavili. Podivuhodné kolo je slapstickový film oslavující předmět vymknutý kontrole a jím způsobený zmatek v nekonečných variacích.

režie: není známo / rok: 1908 / délka: 3 min

Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat
Záběr na nástupiště vlakového nádraží v La Ciotat ve Francii. Po pravé straně záběru čekají lidé, zatímco vlevo vidíme koleje, které vedou směrem od nás do dálek okolní krajiny. Odtud se následně objevuje vlak, který se pomalu blíží k nástupišti, až nakonec zastavuje. Lidé vystupují ven, zatímco před dveřmi čekají jiní, chystající se nastoupit. Film má v historii kinematografie legendární status díky mýtu, který popisuje jeho první veřejné promítání: Diváci si prý - neznalí pohyblivých obrazů v kině - spletli natočený vlak se skutečným a ze strachu utekli z kina.

režie: Cinématographe Lumière / rok: 1896 / délka: 1 min

Hadí tanec
Na jeviště vstupuje žena a začíná tančit. Držením okrajů svých šatů v různých polohách vytváří všemožné pohyblivé tvary. A tyto šaty při tom průběžně mění svou barvu! Film zachycuje Loïe Fullerovou, ženu, která vymyslela jevištní tanec, při němž se barva oděvu mění díky rozdílným úhlům, ve kterých světlo dopadá na látku. Aby bratři Lumièrové tento efekt reprodukovali, natočili tanec černobíle a později nechali film ručně kolorovat okénko po okénku.

režie: Cinématographe Lumière / rok: 1897 / délka: 1 min