Filmová výchova pro nejmenší v Kině Kavalírka

Cinemini je světově unikátní projekt filmové výchovy pro děti ve věku 3 až 6 let. Kombinuje krátké netradičně pojaté filmy a speciálně vyvinuté aktivity, které podporují dětskou imaginaci a umocňují dětský zážitek z filmu. Zábavnou formou tak s dětmi objevujeme svět filmu a audiovize a rozvíjíme jejich kreativitu, kritické myšlení i pozitivní vztah k filmu už od útlého věku.

Pod taktovkou zkušeného lektora dětem promítneme několik krátkých filmů z různých dob, kultur a žánrů. Lektor s dětmi po každém filmu rozvíjí dialog o jejich dojmech, pocitech a myšlenkách, které v nich film vyvolal, a vybízí děti ke vzájemné interakci. Kreativita a prohloubení zážitku z filmu přichází na řadu při aktivitách jako je kreslení, vyrábění nebo pohyb, speciálně navržených pro každý film, které dětem umožní film nejen lépe pochopit, ale především ho prožít.

Více o Cinemini se dozvíte na webu www.cinemini.cz.

Na každou lekci vytváříme speciální kombinaci filmů z projektu Cinemini.

Délka workshopu je 60 – 90 min. Ideální počet je cca 20 dětí na jeden workshop.

Promítané filmy: Plácek, Malý Cousteau, Věci, Šest sester, Klubkohraní

Máte-li zájem o uspořádání workshopu Cinemini, ozvěte se nám na edukace@krutonfilm.cz.

PROMÍTANÉ FILMY:

Plácek
Chlapec malující křídou po zdi městského domu nás zavede na přilehlé náměstíčko, kde se za slunečného dne odehrává veřejný život: děti, ženy, muži, mladí i staří – všichni si hrají, honí se, tančí spolu, mluví nebo křičí, jsou stále v pohybu. Kamera zachycuje tyto okamžiky kolektivního života v úchvatně plynulém pohybu a dává nám pocítit, že bychom sami mohli být každým z nich nebo i všemi najednou – být všemu nablízku a zároveň podivně odtažití, létat si nad nimi i zpovzdálí sledovat, jak se odehrává každodenní život.

režie: István Szabó
rok: 1971
délka: 5 minut

Malý Cousteau
Pokud jste něčím posedlí, začnete to vidět všude. To je případ i malého chlapce v tomto animovaném filmu, který miluje filmaře a mořského badatele Jacquese Cousteaua. A protože v nedalekém kině žádný jeho film nehrají a zima v jeho rodném městě nemá s Cousteauovým světem nic společného, vydává se za ním na cestu. Určitě to musí být někdo, kdo žije společně s velkou chobotnicí, kterou chlapec viděl na filmovém plakátu…

režie: Jakub Kouřil
rok: 2014
délka: 8 minut

Věci
Vidíme věci samotné, nebo jen jejich stíny? Tato Platónova slavná otázka by mohla být základem filmu Femke Schaapové, který nám ukazuje, jak jsou věci – hračky, hudební nástroje, brusle – naskládány jedna přes druhou. Někdy vidíme nejprve stín, jindy samotnou věc. Na začátku sledujeme hromádku a závěrem nám dochází, že jde jen o špičku ledovce. Film o filmu samotném: o jeho schopnosti ukázat nám svět ve třech rozměrech na rovné ploše, která odráží stíny, a o jeho
schopnosti učinit z detailu celek a naopak. (Film byl součástí projektu Grote Kunst voor Kleine Mensen.)

režie: Femke Schaap
rok: 2005
délka: 2 minuty

Šest sester Dainefových
Šest sester předvádí řadu dechberoucích akrobatických kousků na jevišti, které připomíná komnatu paláce se zahradou v pozadí. Film byl původně natočen černobíle, ale následně byl ručně kolorován. Proto našich šest sester vidíme střídavě ve žlutém, zeleném a růžovém oblečení – to může totiž ze vteřiny na vteřinu změnit díky této technice barvu. Film je typickým příkladem zájmu rané kinematografie o představení původně určená pro jeviště, která jsou díky množství pohybu vzrušující podívanou.

režie: neznámý
rok: 1902
délka: 3 minuty

Klubkohraní
Animovaný film, který natočila režisérka Ute Aurandová ve spolupráci se svou sestrou, malířkou Detel Aurandovou. Natáčelo se v ateliéru i venku - v lese a na polích. Různé prvky byly všemožně aranžovány a přemisťovány, přičemž proces byl zaznamenáván okénko po okénku 16 mm kamerou. Papír, dřevo, plast či látka se tak stávají nekonečně pohyblivými a tvarově proměnlivými věcmi, které zároveň proměňují i svět kolem sebe.

režie: Ute Aurand, Detel Aurandrok
rok: 1902
délka: 8 minut