New York, přelom 70. a 80. let. Na Lower East Side to táhne mladé umělce, kteří obdivují Andyho Warhola, punk a chtějí točit filmy. Nejde ani o peníze, ani o slávu, filmy promítají výhradně pro kamarády a známé v klubech. Ve svých filmech se nezdráhají bořit tabu, pohrávat si s filmovými konvencemi i vkusem většiny diváků. Sami často docela nezapadají do škatulky typického Američana: jejich rodiny do USA přišly z celého světa, mnozí z nich jsou queer. Za to, že je kdekdo může považovat za outsidery, se nestydí, naopak. Do středu svých filmů staví postavy, které jim jsou v mnohém podobné. Nová vlna je pro ně příliš mainstream, tohle je Nevlna - No Wave.

Program na celé odpoledne a večer vás přenese do atmosféry newyorského undergroundu. Kromě zhlédnutí dvou kultovních filmů si můžete přijít vyrobit punkové plakáty ve stylu koláže, zapojit se do diskuze o queer komunitě v New Yorku nebo se naladit na syrovost No Wave hudby. Během celého programu se můžete občerstvovat tematickými drinky.

Více informací v detailu události.

Časový harmonogram:


15:00
Workshop
Inspirujte se plakáty z období No Wave a vytvořte si vlastní. Na hypotetický film, který byste rádi natočili, na koncert oblíbené punkové kapely nebo se pusťte do něčeho abstraktního. Využívat budeme především techniku koláže, ale zapojit můžete i kresbu, malbu nebo ručně psaný text. Na workshop zveme i nejmladší fanoušky undergroundu.

K dispozici budou potřebné materiály na výrobu koláže (papíry, časopisy, nůžky, lepidlo, tužky). Pokud do své tvorby chcete zapojit další techniky a materiály, můžete si s sebou vzít jakékoli tvůrčí náčiní, které vás napadne. 

17:15
Úvod

17:30
The Foreigner
Amos Poe je považován za jednoho z filmařů, kteří umožnili nástup No Wave, a nezávislý režisér Jim Jarmusch ho označil za zásadní inspiraci pro svou tvorbu. V punkovém thrilleru The Foreigner sleduje teroristu na misi v New Yorku, jak se zaplétá do podivných situací na undergroundové scéně. Jedné z rolí se zhostila zpěvačka kapely Blondie, Debbie Harry, a hudbu složil muzikant českého původu Ivan Král.

USA, 1978, 91 min, r. Amos Poe, v originálním znění s českými titulky

19:15
Přednáška s diskuzí
Jak vypadala queer scéna newyorského undergroundu v 70. a 80. letech? Fotograf a filmař Robert Carrithers přiblíží svými fotografiemi a vzpomínkami prostředí alternativních klubů, kde se setkávali filmaři s hudebníky, performery a vizuálními umělci. Přes proslulý noční klub Club 57 a osobnosti jako Keith Haring nebo John Sex se dostaneme i ke queer tematice v některých No Wave filmech.

20:30
Rome '78
Jediný celovečerní film umělkyně a experimentální filmařky Jamie Nares přenáší starověký Řím do prostředí New Yorku v roce 1978. Postavy v jednoduchých kostýmech římských císařů i vojevůdců se tak pohybují po Central Parku nebo konverzují v poloprázdných newyorských bytech. Ve filmu se objevují ikony filmové i hudební scény No Wave, od hudebníků Lydie Lunch a Johna Lurieho po režiséra Erica Mitchella.

USA, 1978, 82 min, r. Jamie Nares, v orignálním znění s anglickými titulky

22:00
Poslechový večer
Věděli jste, že než se Jim Jarmusch proslavil jako filmař, nahrál album s No Wave kapelou The Del-Byzanteens? Zůstaňte po posledním promítání a poslechněte si výběr hudební odnože No Wave. V syrových skladbách vycházejících z punku uslyšíte kytaru Jamie Nares, hlas Jima Jarmusche a texty Lucy Sante.