ELBE DOCK se blíží a ptá se: Quo Vadis?

1. 5. 2022

Mezinárodní filmový festival ELBE DOCK je soutěžní přehlídkou studentů filmových škol, debutů a druhých snímků filmařů ze Střední Evropy. Vlajková cena festivalu ELBE DOCK AWARD je udělována v kategorii krátkometrážních filmů (hraných, experimentálních, animovaných a

dokumentárních). S festivalem je úzce spojena již 16. Cena Pavla Kouteckého a bude stejně jako doposud i tentokrát udělena nejlepšímu českému dokumentárnímu prvnímu či druhému filmu tvůrce, a to jak v celovečerní, tak krátkometrážní sekci. Soutěžní program doplní nesoutěžní výběr nejlepších filmů z norského Tromsa, švédského Göteborgu a německého Berlína zvaný Semaine de la critique počesku. Festival je výjimečný ve svém doprovodném programu, který se soustředí na možnosti vyzkoušet, přemýšlet a hrát si s filmem a audiovizuálním uměním pro všechny věkové kategorie.

 

Festival proběhne od 12. do 22. května 2022 v Česku a Německu.

 

Právě propojení české a německé kultury a podpora středoevropského dialogu v oblasti audiovizuální tvorby je jedním z hlavních cílů festivalu. Zasazení ELBE DOCKu do německého Saska, českého Ústeckého kraje a Prahy má za účel podněcovat rozvoj kulturní infrastruktury a  filmového publika v pohraniční průmyslové oblasti, která byla v tomto směru dlouho zanedbávána. Partnerství s Německem pak do festivalu vnáší další rozměr mezinárodní spolupráce, která má potenciál vzájemně inspirovat kulturní dění v obou regionech v dlouhodobém horizontu.

 

 

V Praze se program odehraje od 12. do 15. května: v Kině Kavalírka proběhne předpremiérové uvedení Ceny Pavla Kouteckého, studentský program zaměřený na propagaci filmů a videoher, večer trailerů, české premiéry filmů ze světových festivalů a setkání Zuzany Fuksové a Ivany Veselkové z pořadu Buchty Radia Wave s dokumentaristou Vítem Klusákem.

 

V Ústí nad Labem bude program probíhat od 18. do 21. května v Bunkru (protiatomový kryt z 60. let, který bude po dobu ELBE DOCKu speciálně otevřen pro festivalové návštěvníky a veřejnost), ve kterém uvedeme všechny filmy Ceny Pavla Kouteckého, předávání této ceny a česko-německou výstavu zaměřenou na téma Kam to celé Ústí?. Ve Veřejném sále Hraničář uvedeme především české premiéry ze světových festivalů a nominované filmy na Cenu ELBE DOCK.

 

V Drážďanech zakotví festival od 20. do 21. května v kulturním a uměleckém prostoru GEH8. Promítneme zde oceněné filmy Ceny Pavla Kouteckého, oceněné české kraťasy Českého lva, všechny soutěžní filmy Ceny ELBE DOCK, výběr nejlepších filmů ze světových festivalů alias Semaine de la critique počesku. Dále zde proběhne diskuse o budoucnosti Ústeckého kraje a Saska, o budoucnosti audiovizuální výchovy a téma budoucnosti doplní i česko-německá výstava, Industry networking, prohlídky města, projekce soutěžních filmů a hudební vystoupení Jakuba Königa (jinak vystupujícího pod pseudonymem Kittchen).

 

Jednotlivé vstupné: 125 Kč

Cena akreditace na všechny festivalové akce je volitelná: 275/ 375/ 500 Kč.